Takýmto spôsobom si vieš uložiť všetky tvoje skopirované texty

V tomto článku ti ukážem ako môžeš využívať funkciu, ktorá ti umožní zobraziť tvoju históriu skopírovaných položiek ako na mobile, tak aj na počítači.

by | 18.aug.2022 | Aplikácie, Softvér

[lwptoc]

Schránka v tvojom smartfóne

Ak máš Android smartfón, tak ten má funkciu schránky pre tvoje skopírované texty vstavanú  Vďaka nej vieš skopírovať viacero textov naraz alebo nájsť svoju históriu kopírovaných položiek.
Táto funkcia je však u teba pravdepodobne vypnutá alebo skrytá. Ja ti nižšie poviem, ako túto funkciu nájsť a používať.

Google Keyboard (Gboard)

Ak používaš Google klávesnicu, stačí si otvoriť klávesnicu a nájsť ikonku 📋 písacej podložky (možno bude skrytá za troma bodkami). Kliknutím na ňu si ju vieš zapnúť. Podržaním tejto ikonky si ju vieš presunúť na hlavný panel (ak sa tam ešte nenachádza). Po zapnutí získaš tieto funkcie:
✅ Miesto pre posledných 5 kopirovaných textov
✅ Možnosť pripnúť si texty, ktoré využívaš častejšie a nechceš, aby sa ti vymazali
✅ Vymazať položky, ktoré nechceš, aby boli uložené
✅ V nastaveniach si vieš zapnúť, aby sa ti ukladali aj posledne vytvorené screenshoty
✅ Návrhy na prilepenie skopírovaného textu rovno v klávesnici

Samsung Klávesnica

Klávesnica od Samsungu takisto podporuje schránku, avšak predvolene sa ti táto možnosť nemusí zobrazovať. Aby si ju našiel, musíš mať zapnutý panel s nástrojmi klávesnice. Túto možnosť nájdeš v ⚙️ nastaveniach (Všeobecné spravovanie → Klávesnica Samsung – nastavenia → Panel s nástrojmi klávesnice).
Následne sa ti po otvorení klávesnice zobrazí panel, v ktorom po kliknutí na 3 bodky nájdeš možnosť Schánka. Túto ikonku si vieš podržaním presunúť na hlavný panel. Oproti Gboard má 2 funkcie navyše:
✅ Ukladá všetky skopírované položky a nie len 5
✅ Po podržaní prstu na textovom poli sa ti pri tlačidle prilepiť zobrazí tlačidlo Schránka, ktoré automaticky otvorí posledné kopírované texty

Ostatné klávesnice

Ak používaš SwiftKey, Xiaomi alebo Huawei klávesnicu, túto funkciu máš dostupnú tiež. Stačí nájsť v nastaveniach klávesnice podobnú ikonku a schránku zapnúť či zobraziť.

Apple iOS

Ak však používaš Apple telefón alebo tablet, na túto funkciu musíš použiť externú aplikáciu, keďže Apple klávesnica túto funkciu v základe zatiaľ nepodporuje.

Schránka v tvojom počítači

Históriu kopírovaných položiek podporuje aj tvoj 💻 počítač. Ako som spomínal vyššie, tak využívam schránku kopírovaných položiek na mobile, ale častejšie nájdem jej využitie na počítači. Preto ti teraz poviem, ako využiť túto funkciu ako na Windows, tak aj na Mac počítači.

Windows

👉 Ak chceš začať používať schránku s históriou na Windows 10/11 zariadení, stačí ti stlačiť klávesovú skratku Win + V a otvorí sa ti výzva na zapnutie tejto funkcie. Po zapnutí a povolení sa ti postupne uloží až 25 posledných položiek. Máš tiež možnosť si položky pripnúť alebo naraz vymazať všetky uložené texty.
Ja osobne využívam na túto funkciu externú aplikáciu s názvom Clipboard Help+Spell, ktorá má zopár ďalších pokročilých funkcionalít, avšak má už dosť zastaralý dizajn a pre niekoho môže byť príliš komplikovaná. Preto skôr odporúčam ostať pri základnej verzií alebo použiť rozšírenie Ditto, ktoré rozšíri funkcionalitu vstavanej schránky. Pomocou neho budeš môcť ukladať aj kopírované obrázky, uložiť neobmedzené množstvo položiek a následne v nich vyhľadávať.

macOS

👉 Používatelia Apple počítačov bohužiaľ nemajú vstavanú možnosť schránky, ale našťastie existuje veľké množstvo aplikácií, ktoré dokážu pridať túto funkcionalitu. Osobne odporúčam bezplatné aplikácie CoppyClip alebo Flycut, ktoré nájdeš v Mac App Store.

Linky na aplikácie

Clipboard Help+Spell: https://bit.ly/helpandspell
Ditto Clipboard: https://bit.ly/dittomanager

Chceš si lepšie organizovať svoj digitálny priestor?

Získaj zoznam nástrojov, ktoré ti pomôžu pri organizácií tvojho digitálneho priestoru.

Pridaj sa ku ľuďom, ktorý majú svoj digitálny život pod kontrolov a dokážu využiť plný poteciál dnešných technológií.

Zanechaj mi tvoju e-mailovú adresu a ja ti pošlem kópiu mojej e-knihy úplne zadarmo

Mohlo by ťa zaujímať

Pin It on Pinterest

Share This