Zvýšte produktivitu pomocou týchto trikov na prácu s prehliadačom

Ja konkrétne používam Google Chrome, ale všetky triky by sa mali dať využiť vo všetkých populárnych prehliadačoch. Klávesové skratky sa môžu líšiť.

🎲 Začnite používať skupiny kariet

Skupiny kariet sú výkonným nástrojom pre organizáciu práce. Stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na aktuálne otvorenú kartu a vytvoriť novú skupinu. Tiež pomocou klávesy SHIFT viete označiť viaceré karty a rovno z nich vytvoriť skupinu.

Tieto skupiny môžete pomenovať, nastaviť im vlastnú farbu a okamžite si zorganizovať všetky karty podľa projektov alebo ľubovoľnej vlastnej kategórie.

⌨️ Naučte sa používať klávesové skratky. Toto sú moje najpoužívanejšie:

CMD/CTRL + T – otvorí novú kartu úplne napravo od všetkých kariet
💡 Použite rozšírenie New Adjacent Tab, ktoré umožňuje otvárať karty napravo od aktuálnej karty pomocou vlastnej skratky (najužitočnejšie na otvorenie novej karty v rámci aktuálnej skupiny, keďže predvolene sa tvorí mimo nej). Ja to mám nastavené na Option + T.

CMD/CTRL + W – zatvorí aktuálne otvorenú kartu
💡 Ak ste náhodou zavreli dôležitú kartu, nemusíte sa obávať! Skratka CMD/CTRL + Shift + T vám ju znovu otvorí a môžeš hneď pokračovať tam, kde si prestal, bez toho aby ste museli chodiť do histórie.

CMD + Option + Pravá/Ľavá šípka / CTRL + TAB – Prepínanie medzi kartami.
💡 Potrebujete vyhľadať konkrétnu kartu? Skratka CMD/CTRL + SHIFT + A otvorí vyhľadávacie pole pre vyhľadanie karty, dokonca aj v iných otvorených oknách.

CMD + L – označí vyhľadávacie pole a môžete písať novú URL adresu alebo rovno vyhľadávať cez Google
💡 Pre rýchle otvorenie externých odkazov bez prerušenia aktuálneho prehliadania jednoducho kliknite stredné tlačidlo myši a link sa otvorí v novej karte.

🧩 Nájdite si obľúbené webové rozšírenia

Ja ich mám nainštalovaných cez 50, z ktorých pravidelne využívam okolo 10. Veľa z týchto rozšírení je špecifických pre moju prácu ako web developera, ale každý si dokáže nájsť tie svoje, napríklad cez Chrome Store.
💡 Medzi moje obľúbené rozšírenia patria Bitwarden (môj správca hesiel), Video Speed Controller (zmena rýchlosti akéhokoľvek videa pomocou klávesovej skratky) a rozšírenia pre ukladanie informácií z webu do rôznych mojich externých aplikácií (Save to Notion, Readwise, Google Keep, Obsidian Web).

🔍 Používate pravidlne niektoré z týchto tipov alebo máte nejaké iné triky alebo rozšírenia na zvýšenie efektivity a produktivity v prehliadači?