V dnešnej digitálnej dobe sa už každý z nás stretáva s desiatkami až stovkami digitálnych súborov denne. Či už ide o fotky, videá, dokumenty alebo iné súbory, ktoré potrebujú svoje miesto. Domáce úložisko NAS vám uľahčí správu, ale aj samotné prezeranie takýchto súborov a k tomu prináša ďalšie funkcie, o ktorých si v tomto článku povieme.
Takýto server NAS používame už nejakú tú dobu aj u nás doma, a preto vám prinášam mojich 8 spôsobov načo všetko sa dá v domácnosti využiť.
Väčšina týchto funkcií je univerzálna na všetky značky NAS serverov, ale u nás využívame a máme najväčšie skúsenosti s NAS servermi Synology. Takže tieto typy budú zamerané primárne na túto značku.
Tak poďme na to!
[lwptoc]
Centrum pre všetky fotky
Výhodou je aj aplikácia, ktorá vám umožní prehrávanie fotiek na televízore alebo na ľubovoľnom zariadení s funkciou Google Cast. To znamená, že už žiadna potreba nahrávania fotiek na USB disk alebo SD kartu, aby ste si ich mohli pozrieť na veľkej obrazovke.
Táto aplikácia vám tiež automaticky vytvorí albumy podľa tváre ľudí na fotke, podľa lokácie alebo podľa objektov, ktoré sa na fotke nachádzajú (napr. zvieratá, deti, hory, a tak podobne).
Ďalšou veľkou výhodou je automatická záloha fotiek z mobilu. Už nemusíte myslieť na to kedy ste si naposledy zálohovali fotky a čo budete robiť, ak stratíte alebo zničíte svoj mobil s fotkami. Všetky sa automaticky zálohujú do vášho osobného miesta (kde ich vidíte iba vy) alebo do zdielaného miesta pre celú rodinu.
Osobne preferujem zálohovanie do osobného priestoru a až po pretriedení ich umiestnim na zdieľané miesto, kde ich vidia aj ostatní členovia.
Mediálny server
Keď som spomínal DVD a CD disky, tak z nich sa dá celkom jednoducho vytvoriť digitálny súbor, ktoré potom vieme vložiť na server NAS. Stačí nám na to DVD mechanika a napaľovací softvér, ale to podrobnejšie popíšem v inom článku.
Samozrejme všetci poznáme aj iné spôsoby, ako sa dostať ku digitálnym súborom filmov alebo hudbe.😉 Ale to už je na inú debatu. Základ je, aby sme mali k dispozícií digitálne súbory (napr. MP4, MP3, AVI, a tak podobne).
Takáto služba nám umožní, aby sme si mohli svoje filmy, rozprávky, domáce videá alebo hudbu prehrávať na všetkých možných zariadeniach pripojených ku internetu. Či už je to smartfón, tablet, smart televízor, Chromecast, Android TV box a mnoho ďalších. Ovladánie je veľmi jednoduché a dokážu to bezproblémov ovládať aj deti.
Netreba mať žiaden strach, či mi tento súbor pôjde spustiť na mobile, televízore alebo podobne. O všetko sa postará výkon vášho NAS servera.
To však aj znamená, že pre najlepšie fungovanie tejto funkcie je potrebné vlastniť už jednu z výkonejších NAS serverov, ako napríklad Synology DS220+ alebo DS920+. Funguje to, aj so základnejšími variantami, ale treba počítať s dlhším načitavaním alebo ďalšími obmedzeniami.
Okrem samotného prehrávania má Plex ešte jednu veľmi užitočnú funkciu. Automaticky vám vie vyhľadať všetky informácie o filme alebo seriály. Či už sú to herci, hodnotenia alebo soudtrack z filmu. Takže môžte mať takýmto spôsobom svoj „Osobný Netflix“.
Osobne beriem mediálny server, ako najväčšiu výhodu a bol to jednej z hlavných dôvodov, prečo sme si zaobstarali NAS server u nás doma.
Pripojenie tlačiarne na internet
Nie každý má doma tlačiareň, ktorá sa dá pripojiť na internet. Staršie tlačiarne majú väčšinou iba jednu možnosť pripojenia tlačiarne, a to cez USB kábel priamo do počítača. Avšak problém prichádza, ak chceme vytlačiť z počítača, ktorý nie je pripojený na priamo do tlačiarne.
S týmto nám dokáže NAS server taktiež pomôcť. Stačí ak má na zadnej strane USB port, do ktorého sa tlačiareň pripojí. Takýto port má už väčšina NAS serverov. Po prepojení NAS servera a tlačiarne budete môcť tlačiť z ktoréhokoľvek počítača alebo notebooku pripojeného na vašej domácej sieti. Ak máte tlačiareň so zabudovaným skenerom, tak pomocou tohto prepojenia môžete bez problémov aj skenovať dokumenty.
Sú tam ešte potrebné menšie nastavenia, o ktorých si povieme v ďalšom článku. Tak ak nechcete o tento článok prísť, prihláste sa do nášho newslettera.
Záloha počítačov/notebookov
Veľmi dôležitou úlohou, na ktorú by mal myslieť každý, je zálohovanie počítačov. Hlavne ak na nich máme dôležité súbory o ktoré nechceme prísť. Može sa stať, že sa nám počítač pokazí, odíde hardisk alebo nám ho niekto ukradne. Na takéto prípady treba byť, čo najviac pripravený.
O toto všetko sa vie NAS server automaticky postarať. Je možné zálohovať kópiu celého PC, prípadne iba konkrétne dôležité priečinky. Po jednoduchom nastavení viete zapnúť automatickú zálohu všetkých počítačov alebo notebookov, ktoré v domácnosti máte.
Takúto zálohu netreba nikdy podceňovať, keďže nikdy neviete, čo sa vám môže stať.
Prístup kdekoľvek
Všetky vyššie popísané veci sú super, ale čo robiť, ak nie som doma? Nebudem mať prístup ku svojim súborom? Aj na toto sa myslelo. Pomocou funkcie QuickConnect na NAS serveroch Synology, viete pristupovať ku všetkým súborom a administrácií kdekoľvek máte prístup na internet.
Jednoducho do internetového prehliadača zadáte adresu quickconnect.to a budete sa môcť bez problémov prihlásiť do vášho servera na diaľku.
Avšak ak budete používať túto funkciu, vždy odporúčame zapnúť aj dvojfaktorovu autentifikáciu, ktorá vám zabezpečí ešte väčšiu bezpečnosť.
V prípade, že nepotrebujete diaľkový prístup, táto funkcia sa dá jednoducho vypnúť.
Miesto pre každého člena domácnosti
Okrem hlavného administrátora môže mať svoj vlastný účet každý člen domácnosti. Pridelia sa mu vlastné prihlasovacie údaje a tým pádom nebude mať k dispozícií funkcie a súbory, ktoré nepotrebuje. Na tomto účte si bude môcť uschovávať svoje fotky a všetky súbory, ktoré potrebuje.
Taktiež bude môcť administrátor prideliť oprávnenia priečinkov a súborov iba pre konkrétne osoby. Týmpádom máte pod kontrolou, kto ma ku akým súborom prístup. V našom prípade máme okrem samostatných priečinkov pre každého člena domácnosti aj jeden priečinok na rodinné videá, filmy a priečinok pre zdieľané fotky.
Jednoduché zdieľanie súborov
Každý poznáme situáciu, keď na akcií urobíte fotografie a po skončení si od vás ľudia tie fotky pýtajú. Vy hľadáte najjednoduhší spôsob, ako im tie fotky v plnom rozlíšení poslať, ale aj tak väčšina skončí pri starom známom USB kľúči.
Tak aj na toto má náš NAS server oveľa lepšie riešenie. Vytvoríte jeden priečinok, do ktorého vložíte všetky fotky, ktoré ste nafotili. Vytvoríte jednoduchý link a ten už viete jednoducho prezdielať do e-mailu alebo do správy.
Pri tomto linku môžete nastaviť aj niekoľko ďalších parametrov, aby ste vaše fotky mali pod kontrolou. Ak chcete, aby si tieto fotky mohli ľudia aj stiahnuť, tak povolíte sťahovanie. Ale ak si naopak neprajete, aby si ich sťahovali, odškrtnete možnosť iba na pozeranie.
Taktiež viete nastaviť aj expiráciu linku po akom dátume prestane fungovať alebo nastavíte heslo. Táto funkcia vám dá určitú kontrolu nad vašimi fotkami a aspoň z časti zabránite tomu, aby len tak kolovali internetom.
Rovnako môžete takto zdielať aj celé priečinky alebo určité súbory. Tam si potom viete nastaviť aj povolené množstvo povolených prístupov alebo rozsah platnosti linku.
Zväčšenie miesta kedykoľvek
V neposlednom rade tu je kontrola nad úložiskom. To znamená, že sa sami môžete rozhodnúť aké veľké úložisko chcete mať vo svojom NAS servery a kedykoľvek ho po čase zmeniť. Na výber máme disky od 1TB až po 16TB. Je už iba na vás aké veľké úložisko potrebujete.
Ak mám dva a viac diskový NAS server a kúpim si na začiatok napríklad jeden hardisk o veľkosti 2TB (2 000 GB) a po čase zistím, že to je pre mňa málo, tak si kúpim väčší disk o veľkosti napríklad 4TB.
Zhrnutie
Tak toto bolo mojich 8 spôsobov, ako využívame NAS server u nás doma. Samozrejme to nie je ani z ďaleka všetko, čo takýto server ponúka. V ďalších článkoch si povieme o jeho ďalších funkciách, teda nezabudnite sa prihlásiť do nášho newslettera.
Aký je váš obľúbený spôsob využitia NAS serveru? A ak ho ešte nevlastníte, ktorý spôsob by vás presvedčil o kúpe? Dajte mi vedieť na Instagrame @digitalneupratovanie.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]